Informacje

Kierowco jedź ostrożnie! Zima nie odpuszcza

Policjanci apelują o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pomimo, że już kilka dni zapowiadało nadchodzącą wiosnę, zima nie daje o sobie zapomnieć.

Zima nie daje za wygraną, dlatego policjanci apelują o szczególną ostrożność. Sytuacja na drodze bywa często dynamiczna i niespodziewana. Zawsze mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja, a na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków pogodowych oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami — im gorsze warunki, tym większy odstęp. Warto przed wyjazdem znaleźć czas na solidne usunięcie śniegu i lodu z pojazdu. Zalegający na dachu śnieg lub przymarznięte szyby mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Część kierowców sugerując się ostatnimi ciepłymi dniami już wymieniła opony na letnie, dlatego też bardzo ostrożnie jedźcie. Jak widać zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

W czasie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem równie istotna jest widoczność pieszych na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu widzenia świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

  • jezdnia w śniegu i koło samochodu