środa, 01 czerwiec 2016
 
 
menu kategorii test
UPAŁY - policjanci apelują Drukuj E-mail

24.06.2016r. 

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są  bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.
 

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci  zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.


KWP Łódź

 
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego Drukuj E-mail

24.05.2016r.

 

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To dzień, w którym zwracamy uwagę społeczeństwa na problem zaginięć dzieci i młodzieży. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.

Z danych Komendy Wojewódzkiej  Policji wynika, że w 2015 roku zgłoszono 496 zaginięć dzieci i nastolatków, natomiast 488 odnaleziono. W ubiegłym roku zgłoszono łódzkiej policji zaginięcie 21 dzieci w przedziale wiekowym do lat 6, a odnaleziono 21. W wieku 7-13 lat zgłoszono 60 osób zaginionych natomiast odnaleziono 60 Najwięcej – 415 – dotyczyło zaginięć młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat. W tym przedziale wiekowym odnaleziono 407 osób. Jak podkreślają policjanci, znaczna część zaginięć w ostatnim przedziale wiekowym, to ucieczki./Joanna Kącka/

Myśl o nich pojawia się wtedy, kiedy nastolatek ma poczucie, że jego potrzeby są lekceważone, czuje się niezrozumiany, opuszczony. Impulsem do podjęcia decyzji mogą stać się słabe oceny w szkole, miłosny zawód, skumulowanie poczucia osamotnienia czy bezsilności wobec własnych problemów. Ucieczka to także wołanie o pomoc, chęć zwrócenia na siebie uwagi lub możliwość poznania nowych ludzi.

Rodzicu, dbaj o swoje dziecko!

Młodsze dzieci są ciekawe świata i nie są w stanie ocenić grożącego im niebezpieczeństwa. Przyczyną większości zaginięć małych dzieci jest brak należytej opieki. Zdarza się, że dzieci padają ofiarą przestępstwa. Wiele z zaginięć w tym przedziale wiekowym to także tzw. porwania rodzicielskie.

Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas. Najmłodsi są narażeni na większe zagrożenia. Zagubienie w lesie, wpadnięcie do rzeki lub wyziębienie – mogą mieć dramatyczne skutki. By ich uniknąć, należy pamiętać, aby nie zostawiać dzieci do lat 10 samych w domu czy bez opieki na podwórku. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko oraz adres. Warto nauczyć również swoją pociechę zasad zachowania się wobec obcych osób. I najważniejsze: pamiętajmy, że to rodzice mają dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, dlatego to oni są zobowiązani do pilnowania dziecka, a nie dziecko pilnowania się rodzica.

Starsze dzieci potrafią już zadbać o swoje zdrowie i życie. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić je samych sobie. Nastolatkowie szczególnie mocno potrzebują zainteresowania swoich rodziców. Nie można ignorować ich problemów, choć dorosłemu mogą wydawać się nie aż tak poważne, jak przestawia to nastolatek. Warto poświęcić im uwagę, rozmawiać, wiedzieć, z kim się przyjaźnią i jak spędzają wolny czas.

Child Alert

Ponadto Polska od listopada 2013 roku włączyła się do ogólnoświatowego programu Child Alert. To system natychmiastowego informowania społeczeństwa o zaginięciu dziecka, gdy okoliczności wskazują, że jego zdrowie lub życie może być zagrożone. Tak było w przypadku zaginięcia w połowie kwietnia 10-letniej dziewczynki z Wołczkowa. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych opracowało komunikat, który został rozpowszechniony w mediach oraz rozpoczęło koordynację działań poszukiwawczych. Po kilkunastu godzinach udało się odnaleźć dziewczynkę oraz zatrzymać sprawcę porwania.

 

 
Kolejny długi majowey weeken Drukuj E-mail

24.05.2016r.

 


Wkrótce rozpocznie się kolejny długi weekend. O bezpieczeństwo podróżnych dbać będzie większa niż zwykle liczba policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów zwłaszcza przy wjeździe i wyjeździe z dużych miast, będą też zdecydowanie reagować na łamanie prawa, zwłaszcza w sposób zagrażający bezpieczeństwu innym użytkownikom dróg.
Policjanci o ostrożność apelują zwłaszcza  26 maja 2016  , kiedy w Boże Ciało wierni będą uczestniczyć w procesjach najczęściej przemieszczających po drogach publicznych.

Policyjne patrole będą obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. W przypadku tworzenia się korków policjanci będą kierowali ruchem i organizowali objazdy. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na przypadki przekraczania dozwolonej prędkości i nieprawidłowego wyprzedzania. Będą kontrolować samochody ciężarowe pod względem zasadności przejazdu podczas obowiązywania ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Policjanci przypominają, że wybierając się w dalszą podróż należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przypominają też, że najbezpieczniejszy kierowca to kierowca wypoczęty i skoncentrowany, co w odniesieniu do koncentracji nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli w samochodzie podróżuje cała rodzina.

Rozsądnie należy także wybierać miejsce na postój. Powinien to być to raczej parking a nie miejsce przygodne. Po zmierzchu na postój należy wybierać miejsca oświetlone, najlepiej w pobliżu czynnych obiektów, takich jak stacje paliwowe, motele itp. Wysiadając z samochodu, nawet na chwilę, należy go zamknąć i zabrać wartościowe przedmioty, a już pod żadnym pozorem nie zostawiać ich na wierzchu.

Miłośnikom wycieczek rowerowych funkcjonariusze przypominają o odpowiednim, bezpiecznym zachowaniu na drodze oraz właściwym oświetleniu roweru. Warto zadbać również o elementy odblaskowe na ubiorze. Im lepiej widoczny rowerzysta, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie zostanie on w porę dostrzeżony przez kierującego samochodem. Policjanci uprzedzają także, że nietrzeźwi rowerzyści spotkają się z równie stanowczą reakcją jak nietrzeźwi kierowcy samochodów. Nietrzeźwy rowerzysta jest potencjalną ofiarą wypadku a w razie zatrzymania do kontroli prawo jazdy traci tak samo szybko jak kierowca samochodu.

W ubiegłym roku w okresie od 3 do 7 czerwca 2015 roku ( 5 dni) w woj. łódzkim doszło do 58 wypadków ,
w których zginęło 9 osób a 62 zostały ranne. Policjanci zatrzymali  także 157 kierujących pod wpływem alkoholu.

KWP Łodź

 

 
Pomiędzy warzywami uprawiał konopie Drukuj E-mail

20.05.2016r. 

Łódzcy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową wspólnie z policjantami z komisariatu w Białej Rawskiej zlikwidowali plantację marihuany w jednej ze wsi w gminie Biała Rawska. Zabezpieczyli 277 gramów suszu, 9 roślin konopi, oraz urządzenia do uprawy.

Image 

 

19 maja 2016 roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KWP w Łodzi przyjechali pod wytypowany wcześniej adres we wsi w gminie Biała Rawska, gdzie mogło dochodzić do nielegalnej uprawy konopi indyjskich. Na miejscu, w tunelu foliowym przeznaczonym do uprawy warzyw ujawnili rośliny konopi. Powiadomili o tym policjantów z Białej Rawskiej, którzy z funkcjonariuszami z Łodzi wspólnie prowadzili dalsze działania. W trakcie przeszukania funkcjonariusze ujawnili 9 sztuk krzaków konopi indyjskich, 277 gramów suszu roślinnego, ziarna konopi oraz sprzęt służący do uprawy taki jak lampy sodowe, szafę i wentylator. Właściciel plantacji, 25-letni mieszkaniec gminy Biała Rawska, został zatrzymany w policyjnym areszcie. Odpowie za posiadanie środków odurzających oraz uprawę konopi, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator.

Image 

 

 
Potrącenie pieszego Drukuj E-mail

16.05.2016r.

W sobotni wieczór doszło do potrącenia pieszego w Rawie na ulicy Warszawskiej. Starszy mężczyzna trafił do rawskiego szpitala.

Około godziny 19.15, 14 maja 2016 roku, w Rawie na ulicy Warszawskiej doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 34-letnia mieszkanka powiatu rawskiego potrąciła przechodzącego po przejściu dla pieszych 73-letniego mężczyznę. Starszy pan z obrażeniami ciała został przewieziony do rawskiego szpitala. Zarówno on jak i kierująca samochodem volvo kobieta byli trzeźwi.
 
Image 

 

 
Szlokenie z zakresu działań antyterrorystycznych Drukuj E-mail

11.05.2016r. 

Dyrektorzy placówek oświatowych i pracownicy urzędów z terenu naszego powiatu uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zasad postępowania w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym. Oprócz krótkich wystąpień na temat terroryzmu, działań antyterrorystycznych i ewakuacji zapoznali się z filmem „ Nie warto ryzykować. Wtargnięcie napastnika do szkoły” z komentarzem funkcjonariusza Wydziału Realizacji Komendy Stołecznej Policji.

Image

Image

 Image

 

 

W ramach Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej przeprowadzili szkolenie poświęcone tej tematyce. 10 maja 2016 roku, do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury zaproszeni zostali dyrektorzy placówek oświatowych z całego powiatu. W szkoleniu uczestniczyli także przedstawiciele wszystkich urzędów, którzy w zakresie swoich obowiązków mają zagadnienia związane z zarządzaniem kryzysowym.

Temat ewakuacji omówił bryg. Krzysztof Kowalski z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Zjawisko terroryzmu omówił st. asp. Paweł Lesiak. O działaniach antyterrorystycznych opowiedział sierż. sztab. Ireneusz Pałągiewicz. Uczestnicy szkolenia, w sumie niemal 50 osób, obejrzeli także film „ Nie warto ryzykować. Wtargnięcie napastnika do szkoły” z komentarzem funkcjonariusza Wydziału Realizacji Komendy Stołecznej Policji.Dwugodzinne szkolenie zakończyło się krótką, ale rzeczową dyskusją.

 
Pracowity weekend dla policji i rawskiej prokuratury. Drukuj E-mail

09.05.2016r.

W miniony weekend policjanci pod nadzorem prokuratorów pracowali nad czterema sprawami, w których zatrzymani byli sprawcy przestępstw. Zarzuty kradzieży z włamaniem, kradzieży, kradzieży rozbójniczej i uszkodzenia ciała usłyszeli czterej mieszkańcy Rawy. Do przestępstw doszło 4, w nocy z 7 na 8 i 8 maja.

 

Włamanie do mieszkania

8 maja 2016 roku o godzinie 16.35 do KPP zgłosił się 19-letni mieszkaniec Rawy i powiadomił o włamaniu do jego mieszkania. Sprawca dostał się do domu przez okno i zabrał portfel z pieniędzmi. O pieniądzach wiedział jeden ze znajomych pokrzywdzonego. 23 letni mieszkaniec Rawy usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem. Podczas przesłuchania przyznał się do włamania. Za przestępstwo to grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Uszkodzenie ciała

W niedzielę, 8 maja 2016 roku dzielnicowy podczas obchodu rejonu uzyskał informację o pobiciu. Dotarł do pokrzywdzonego i ustalił, że 4 maja 2016 roku około godziny 22.40 w Rawie na ulicy Mszczonowskiej, 24 -letni rawianin bił i kopał po całym ciele 33-latka. Lekarz stwierdził obrażenia ciała pow dni 7. Sprawca usłyszał zarzut uszkodzenia ciała. Przyznał się do przestępstwa i dobrowolnie poddał się karze.

Kradzież

W nocy z 7 na 8 maja, między godziną 23 a 02.00 dokonano kradzieży nawigacji samochodowej, lewarka i butelki perfum. 22-letni właściciel samochodu BMW, z którego skradziono przedmioty wycenił straty na 340 zł. Auto zaparkowane było w Rawie na ulicy Warszawskiej. Policjanci ustalili sprawcę przestępstwa. 23-letni mieszkaniec Rawy przyznał się do kradzieży i dobrowolnie poddał się karze.

Kradzież rozbójnicza

Około godziny 3.30, 8 maja 2016 roku dyżurny rawskiej policji został powiadomiony, że na jednej ze stacji paliw „szarpie się” dwóch mężczyzn. Kiedy policjanci dojechali na miejsce i ustalali szczegóły zajścia do jednostki zgłosił się pobity mężczyzna. Jak się okazało – jeden z uczestników zajścia na stacji. 29-latek oświadczył, że kiedy tankował paliwo do swojego vw golfa został zaatakowany przez młodego mężczyznę, który z auta zabrał mu papierosy. Z opisów policjanci wytypowali 21-letniego rawianina, którego zatrzymali na ulicy Katowickiej w Rawie. Mężczyzna został przewieziony do komendy. Badanie wykazało, że miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Została osadzony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kradzieży rozbójniczej. Jak się okazało, rawianin zabrał z samochodu paczkę papierosów o wartości 15 złotych, z której wyciągnął kilka sztuk papierosów i żeby nie oddać ich właścicielowi – szarpał go, dusił, przewrócił na ziemię powodując uszkodzenia ciała. Za kradzież rozbójniczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 
Kolizja na Targowej Drukuj E-mail

03.05.2016r.

Około godziny 15.00, 3 maja 2016 roku w Rawie, przy skrzyżowaniu ulic Targowej i Zamkowa Wola doszło do zderzenia trzech samochodów. Nikt z uczestników nie odniósł większych obrażeń.

Image 

Około godziny 15.00, 3 maja 2016 roku doszło do kolizji drogowej. Jak ustalili policjanci, jadący od strony Cielądza ulicą Zamkowa Wola, 21-letni kierujący samochodem renault clio nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z przeciwka fordowi mondeo i doprowadził do zderzenia. Następnie samochody uderzyły w stojący na ulicy Targowej renault thalia, którym kierowała 57-letnia mieszkanka Rawy. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł większych obrażeń. Kierowca clio odpowie za spowodowanie kolizji drogowej.

 

 
Więcej...
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 875