sobota, 01 listopad 2014
 
 
menu kategorii test
OSZUSTWA "NA POLICJANTA", BĄDŹMY SZCZEGÓLNIE OSTROŻNI Drukuj E-mail

31.11.2014r.

Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność! Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”.

Jak działają sprawcy?

Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie.
Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.
Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Statystyki są niepokojące: od 2006 roku stale rośnie liczba oszustw popełnianych metodą na wnuczka. W 2013 roku doszło do 1264 oszustw przeprowadzonych tą metodą a łączne straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły przeszło 11 mln złotych.

Tylko w I półroczu 2014 roku odnotowano już 762 przestępstwa metodą „na wnuczka” a łączne straty poniesione przez poszkodowanych sięgają 6 mln złotych. Nie jest to pełen obraz problemu. Część pokrzywdzonych wstydzi się bowiem przyznać do tego, że padła ofiarą oszustów i nie zgłosiła przestępstwa.

Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z kilku powodów.

Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Osoby, które spotykają się z ofiarami aby odebrać pieniądze, są często nieświadome swojej roli w przestępczym procederze.

Kolejnym problemem jest to, że osoby pokrzywdzone nie są często w stanie przywołać w pamięci danych, które wymieniali oszuści. Nie mogą sobie przypomnieć wyglądu sprawców, i nie potrafią rozpoznać ich po głosie.

Policjanci zatrzymują kolejne osoby zajmujące się oszustwami jednak na miejsce jednej rozbitej grupy oszustów pojawiają się kolejne. Tym ważniejsze jest więc, aby jak największa liczba osób, zwłaszcza starszych, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed kradzieżą.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

KWP w Łodzi
 
AKCJA ZNICZ - ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU Drukuj E-mail

30.10.2014r.

Image 

Zmiana organizacji ruchu ZNICZ 2014 w dniach 31 października od godz. 7:00 do dnia 3 listopada 2014 roku.

1.      w miejscowości Rawa Mazowiecka na ul. Tomaszowskiej zostanie ustawiony znak B-36 „zakaz zatrzymywania” na odcinku od skrzyżowania z drogą dojazdową do osiedla  Tomaszowska  do skrzyżowania  z ul. Browarną oraz po stronie cmentarza od ul. Przemysłowej do ul. Solidarności  z wyłączeniem zatok parkingowych,

2.      na ul. Przemysłowej znak B-36 „zakaz zatrzymywania” po stronie straży pożarnej,

3.      na ulicy Solidarności znaki B-36 „zakaz zatrzymywania” po obydwu stronach od ulicy Tomaszowskiej do wjazdu w osiedle,

4.      wyjazd z ulicy Cmentarnej w ul. Tomaszowską znak C-2 „ nakaz jazdy w prawo za znakiem” i znak B-21 „zakaz skrętu w lewo” w ul. Cmentarną z ul. Tomaszowskiej,

5.      wyjazd z osiedla Solidarności w ulicę Tomaszowską znak C-2   „ nakaz jazdy  w prawo za znakiem”.

6.     w miejscowości Regnów w kierunku miejscowości Sowidół zostanie
ustawiony znak B-36 „zakaz zatrzymywania” po stronie  cmentarza oraz od kościoła w kierunku Sadkowic.

7.      w miejscowości Boguszyce zostanie ustawiony znak B-36 „zakaz zatrzymywania” po stronie cmentarza.

8.      w miejscowości Lubania znak B-36 „zakaz zatrzymywania” po stronie cmentarza.

9.     w miejscowości Sadkowice znak B-36 „zakaz zatrzymywania” po stronie cmentarza od skrzyżowania w kierunku m. Paprotnia.

w dniu 31 października od godz. 7:00 do dnia 3 listopada 2014 roku.

 Przypadające w dniu 01.11.2014 r. Święto Zmarłych oraz dni poprzedzające i następujące po nim to okres charakteryzujący  się wzmożonym ruchem na drogach zwłaszcza w rejonach cmentarzy. Szybko zapadający zmierzch, częste opady atmosferyczne i mgła, a także mogące wystąpić przymrozki mogą spowodować, że widoczność na drogach będzie ograniczona, a ich nawierzchnia   śliska. Pogarszające się warunki atmosferyczne, duże natężenie ruchu na drogach, wzmożony ruch pieszych istotnie wpływają na pogorszenie samopoczucia kierowców, ich szybsze zmęczenie i obniżenie progu reakcji na bodźce zewnętrzne.
Dlatego też w celu maksymalnego ograniczenia zdarzeń drogowych a zwłaszcza wypadków Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu aby w tych dniach dołożyli wszelkiej staranności w celu zachowania bezpieczeństwa na drogach. Tak jak co roku w okresie od  31.10.2014 r. do 03.11.2013 r. należy spodziewać się większej liczby patroli policyjnych na drogach i bardziej wzmożonej kontroli kierujących pojazdami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

- przekraczanie dopuszczalnych prędkości,

- trzeźwość

- stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci a także nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych szczególnie w rejonach przejść dla pieszych.

Dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość dla utrudnień jakie napotkamy na drogach w tych dniach a w rejon cmentarzy strać się przemieszczać pieszo.

Przypominam również, że należy bezwzględnie stosować się do poleceń dawanych przez kierujących ruchem.

 Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP Rawa Mazowiecka

st.asp. Mariusz Kowalski

 


 
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY Drukuj E-mail

29.10.2014r.

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera, zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Czytaj całość...
 
AKCJA SPOŁECZNA "BEZPIECZNY, BO WIDOCZNY" Drukuj E-mail

23.10.2014r.

Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie ruszyła akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny", która ma propagować noszenie odblasków.

W czwartek, 23 października, w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny”. Podczas spotkania miała miejsce premiera klipów, promujących noszenie odblasków przez dzieci. W filmikach wystąpili Paulina Holtz, Karolina Malinowska, Omenaa Mensah oraz Artur Chamski.

Poniżej zamieszczamy link do informacji Komendy Głównej Policji:
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/104864,Akcja-spoleczna-quotBezpieczny-bo-widocznyquot.html


 
POMOC OFIAROM PRZESTĘPSTW Drukuj E-mail

23.10.2014r.

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa odwiedź stronę:

www.pokrzywdzeni.gov.pl

 
UWAGA NA WŁAMYWACZY Drukuj E-mail

23.10.2014r.

Około godziny 17.10, 22 października 2014 roku dyżurny rawskiej policji został powiadomiony o włamaniu do mieszkania w bloku na jednym z rawskich osiedli. Złodzieje ukradli biżuterię. Teraz policjanci pracują nad wyjaśnieniem tej sprawy.

Przypominamy, że okres jesienny i wczesny zmierzch sprzyjają włamaniom do mieszkań. Prosimy o zwracanie uwagi na osoby "obce", kręcące się po osiedlach, samochody z rejestracjami spoza Rawy. O każdym niepokojącym przypadku należy powiadomić dyżurnego policji, spisać markę i numery samochodu. Zapamiętać jak najwięcej szczegółów i przekazać je policjantom. Prosimy też o reagowanie (powiadamianie policji), jeśli widzimy, że coś niepokojącego dzieje się w mieszkaniu sąsiada, kiedy widzimy kogoś obcego na balkonie czy przy oknie. Zachęcamy również do przypomnienia sobie podstawowych zasad dotyczących zabezpieczenia się przed włamaniem do domu czy mieszkania:


Jak zabezpieczyć mieszkanie

Czytaj całość...
 
Masz informacje o przypadkach handlu ludźmi  skontaktuj się z Policją Drukuj E-mail

18.10.2014r.

 Image

Masz informacje o przypadkach handlu ludźmi – skontaktuj się z Policją

Komenda Główna Policji utworzyła skrzynkę e-mailową i infolinię, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, będzie mógł się skontaktować z policjantami. Pisząc na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Nie bądźmy obojętni!

Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP stworzył dwa nowe kanały komunikacji. Dzięki  skrzynce e-mailowej handelludzmibsk@policja.gov.pl będzie można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo utworzono specjalną infolinię: 664 974 934. Dzwoniąc pod ten numer, będzie można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta będzie również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.

Policjanci będę obsługiwali infolinię od 6.00 do 22.00. W godzinach nocnych zgłoszenia i wszelkie informacje można nagrać na sekretarkę, a funkcjonariusze kontaktować się będą z osobami zainteresowanymi przekazaniem informacji.

Przypominamy również, że infolinia ta nie jest numerem alarmowym. W sytuacjach zagrożenia życia bądź zdrowia należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997.

Wydział do Walki z Handlem Ludźmi BSK KGP powstał 22 stycznia 2014 r. Jego zadaniem jest zwalczanie handlu ludźmi, sutenerstwa, stręczycielstwa i kuplerstwa, a także zwalczanie pedofilii i pornografii dziecięcej.

mg

 

 
Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi Drukuj E-mail

18.10.2014r

 

Image 

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Polska Policja po raz kolejny bierze aktywny udział w realizacji tego przedsięwzięcia.

Handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Każdego roku sprawcy zyskują na handlu ludźmi około 32 bilionów USD (dane wg Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości). To właśnie olbrzymi zysk, przy jednocześnie niskich nakładach finansowych, sprawia, iż co roku około 2 mln ludzi pada jego ofiarą. Najbardziej narażone są kobiety i dzieci. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 695